Autyzm dziecięcy
Autyzm jest to zaburzenie w którym chory pod wpływem zmian zachodzących w funkcjonowaniu mózgu zachowuje się inaczej niż powinien. Głównie objawia się to separacją od kontaktów międzyludzkich, zamknięciem się w sobie i brakiem komunikacji z innymi, często nawet najbliższymi. Autyzm pojawia się zazwyczaj w pierwszych latach życia, i jest diagnozowany u zaledwie 0.05% populacji.
Objawy
Objawy autyzmu można dostrzec już w wieku niemowlęcym, lecz najłatwiej zauważyć je w pierwszych latach dziecka, kiedy nie zachowuje się ono tak jak można by oczekiwać od dziecka w tym wieku.
Do najważniejszych objawów autyzmu należą:
- izolacja od otoczenia
- brak zdolności do interakcji społecznych
- nie zwracanie uwagi na otoczenie
- zaburzenia mowy lub całkowity jej brak
- stronienie od ludzi
- brak reakcji na imię
- unikanie kontaktu wzrokowego
- nadmierne przywiązanie do porządku, układanie wszystkiego w szeregi lub linie
- bardzo rzadkie uśmiechy
Przyczyny
Dokładne przyczyny autyzmu nie są znane. Badania nad tym zaburzeniem wciąż trwają, jednak jak dotąd udało się ustalić że nie ma ono podłoża psychogennego, nie jest też powikłaniem po zastosowaniu jakiejś szczepionki, lecz przyczyn należy szukać gdzieś indziej. Pod uwagę bierze się głównie złe warunki rozwoju płodu i porodu dzieci, czynniki genetyczne – istnieje większe ryzyko autyzmu jeśli występował już on w rodzinie, lecz nie jest on dziedziczny, oraz czynniki neurologiczne – nieprawidłowa struktura mózgu.
Leczenie
Nie istnieje możliwość pełnego wyleczenia autyzmu, istnieją jednak duże szanse poprawy, tym większe im szybciej zastosuje się odpowiednią terapię. Najskuteczniejsze są terapie behawioralne, pomagające dzieciom przystosować się do funkcjonowania w społeczeństwie nawet pomimo autyzmu, zmniejszając nasilenie jego objawów. W dziedzinie farmakologicznej wciąż trwają badania nad sposobami leczenia autyzmu, lecz pomimo pewnych sukcesów wciąż istnieją wątpliwości do do skuteczności i bezpieczeństwa stosowanych metod. Podczas leczenia niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie rodziny i dostosowanie warunków zewnętrznych tak aby były one optymalne dla dzieci z autyzmem.