Daltonizm
Daltonizm to wada wzroku objawiająca się nierozpoznawaniem barw zieleni i czerwieni, w wyniku braku jednego z rodzaju czopków odpowiedzialnych za widzenie koloru. Często nazwą tą określa się ślepotę barw, która polega na zmniejszonej zdolności do spostrzegania różnic pomiędzy podobnymi kolorami(jednak osoba na nią cierpiąca posiada wszystkie czopki sprawne). Nazwa daltonizm pochodzi od nazwiska Johna Daltona, który w 1794 opisał tę chorobę na własnym przypadku.
Objawy:
- mylenie barwy zielonej z czerwoną
- ślepota na barwę czerwoną
- ślepota na barwę zieloną
- zaburzona percepcja jaskrawości
Przyczyny
Ustalono że daltonizm ma podłoże genetyczne, i objawia się głównie wśród mężczyzn, 40 razy częściej niż u kobiet. W wyniku zmian w chromosomie X osoba nie posiada czopków odpowiedzialnych za rozróżnianie barwy zielonej, i stąd biorą się problemy z rozpoznawaniem kolorów.
Leczenie
Jako choroby genetycznej daltonizmu nie da się wyleczyć, da się jednak eliminować jego objawy za pomocą specjalnych okularów korekcyjnych lub soczewek które dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii eliminują problemy z rozpoznawaniem kolorów.
kw. 29, 2014 @ 21:16:24
Ale jednej, najczęściej występującej choroby nie opisaliście – mianowicie GŁUPOTY. Niestety nie da się jej wyleczyć ani złagodzić jej objawów. Dlatego lekarze nawet się za to nie biorą. Na głupotę chorujemy wszyscy, tylko u niektórych objawia się bardziej. Ci „normalni” jak to się mówi, umieją nad sobą panować. Ta choroba nie jest chorobą genetyczną. Nie da się nią zarazić ani jej uniknąć.