Dysleksja
Dysleksja (z greckiego dys-nie, lexis-czytanie) – zaburzenia które objawiają się trudnościami w nauce pisania i czytania ze zrozumieniem pomimo normalnej inteligencji oraz warunków edukacyjnych – znaczy to tyle, że ktoś osiąga znacznie gorsze rezultaty w nauce niż można by od niego oczekiwać. W przypadku dysleksji wina nie leży po stronie ucznia, lecz po stronie zaburzeń funkcji poznawczych. Wydaje się że „czyta, ale nie rozumie co czyta”. Z powodu trudnego zdiagnozowania dysleksji często zdarza się, że rodzice leniwych lub mało zdolnych dzieci specjalnie „załatwiają” zaświadczenie o niej, aby miały one łatwiej w szkole. Prowadzi to jedynie do ich szkody, gdyż same wmawiają sobie „wrodzone” ograniczenia, i nie oczekują od siebie tyle ile na prawdę mogłyby, z góry zwalniając się z przymusu do starania się z całych sił. Z czasem „ale ja mam dysleksję” staje się wytłumaczeniem na wszystko, nawet na to co kompletnie nie ma z nią związku.
Objawy
Objawów dysleksji najlepiej jest wypatrywać dopiero w okresie wczesnoszkolnym, diagnozę można postawić dopiero gdy dziecko ma około 8 lat i przebyło już drogę nauczania, po której należałoby się spodziewać jakichś efektów.
Typowe objawy dysleksji rozwojowej to:
- późniejszy niż u innych dzieci rozwój mowy, przewlekłe problemy z poprawną składnią wypowiedzi, wymawianiem głosek, niewyraźna mowa
- niska koordynacja ciała i sprawność ruchowa – dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi, zabawami ruchowymi, celowaniem, łapaniem, oraz złożonymi zestawami ruchów takimi jak wiązanie butów, zapinanie guzików czy używanie widelca lub nożyczek.
- trudności z koncentracją, kojarzeniem kolorów, rysowaniem figur i szlaczków
- problemy z rozróżnianiem głosek o podobnym brzmieniu
- niechęć lub niezdolność do systematycznego i uporządkowanego myślenia wymaganego np. przy układaniu puzzli czy klocków lego
- niestaranne, brzydkie pismo, z licznymi błędami ortograficznymi lub „zjedzonymi” literami
- trudności z czytaniem – czytanie powolne, przekręcanie wyrazów, gubienie się w przypadku długich wyrazów
- problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu
Objawy typowo szkolne, występujące w nauce:
- w pisaniu:
- trudności z mieszczeniem się w liniach lub kratkach zeszytu
- problemy z pisaniem ze słuchu, przepisywaniem tekstu
- duże problemy z pisaniem trudnych i długich wyrazów, gubienie niektórych liter lub mylenie ich(wykraczające poza zwykłe problemy z ortografią)
- zupełny brak albo niepoprawna interpunkcja
- brzydkie, niekształtne pismo
- wolne pisanie, nienadążanie z dyktowanym tekstem
- w czytaniu:
- powolne czytanie
- składanie wyrazów sylabami
- zająkiwanie się
- częste pauzy zwłaszcza podczas długich wyrazów, opuszczanie liter, zmiana końcówek lub nieprawidłowe odczytanie całych wyrazów
- niewłaściwa intonacja
- brak zrozumienia treści
- gubienie się tekście, omijanie jednej linijki lub zaczynanie po raz drugi tej samej
- czynnościach intelektualnych:
- trudności w uczeniu się na pamięć jak np. tabliczki mnożenia czy słówek z języków obcych
- zakłócenia orientacji i problemy z wyobraźnią przestrzenną
- trudności w rozplanowaniu rysunku, wypracowania, obliczeń matematycznych
- powolne tempo pracy, myślenia i kojarzenia
- słaba koncentracja uwagi
Przyczyny
Niejednoznaczność typów dysleksji i sposobów jej diagnozowania utrudniają sprecyzowanie przyczyn, twierdzi się jednak że może mieć ona podłoże genetyczne, gdyż istnieje duże ryzyko jej wystąpienia, jeśli pojawiła się wcześniej w rodzinie.
Leczenie
Dysleksja jest nieuleczalna. Można jednak nauczyć się z nią żyć i stale nad nią pracować. Duża odpowiedzialność i rola spoczywa tu na rodzicach oraz opiekunach dziecka, którzy powinni zachęcać dziecko do wysiłku i wzmacniać jego wiarę we własne siły.