Parkinson

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona, lub potocznie: Parkinson, to jedna z najpoważniejszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Swoją nazwę zawdzięcza ona Jamesowi Parkinsonowi, który opisał ją w 1817 roku. Objawia się ona poprzez zaburzenia ruchowe pojawiające się w różnych częściach ciała. Nam, polakom głównie kojarzy się ona z osobą Jana Pawła II, który cierpiał na nią przez wiele lat. Z tego też powodu wyobrażamy sobie ją jako trzęsącą się rękę, lecz posiada ona znacznie więcej objawów.

Objawy

Objawy choroby Parkinsona pojawiają się zazwyczaj po 60 roku życia (85% przypadków), lecz mogą pojawić się wcześniej. Są one trudne do wychwycenia w początkowym stadium choroby. Pierwsze oznaki jak zmiana charakteru pisma lub barwy głosu można przypisać równie dobrze do innych schorzeń, dopiero później okazuje się na co rzeczywiście chora jest dana osoba.

 

Do głównych objawów Parkinsona należą:

  • drżenie jakiejś części ciała – niekontrolowane, rytmiczne drgania kończyny, głowy lub nawet całego ciała
  • sztywność mięśni – mięśnie są praktycznie cały czas napięte i skurczone, czasami wywołując nawet ból
  • spowolnienie ruchu
  • powłóczenie nogami
  • niestabilność postawy
  • słabe poczucie równowagi
  • brak kontroli nad skurczami mięśni
  • pochylona sylwetka

Przyczyny

Główną przyczyną choroby Parkinsona jest zwyrodnienie komórek nerwowych znajdujących się w istocie czarnej mózgu. Są one odpowiedzialne za produkcję dopaminy, istotnego chemicznego neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za koordynację czynności ruchowych. Gdy komórki te nie wytwarzają wystarczającej ilości dopaminy, pojawiają się problemy z koordynacją ruchową i kontrolą mięśni – mózg przestaje nad nimi panować. Istnieją też przypuszczenia co do wpływu genów, które powodują zwiększoną podatność na tę chorobę.

Leczenie

Jak dotąd nie udało się wyleczyć tej choroby, ani nawet zatrzymać jej rozwoju. Można jednak znacznie poprawić jakość życia osoby chorej poprzez eliminację objawów Parkinsona – głównie za pomocą leku o nazwie Lewodopa. Istnieją też chirurgiczne metody leczenia nad którymi wciąż trwają prace – pozwalają one znacznie, i trwale zniwelować objawy choroby.